Dinamo – Lokomotiva 6:0

Razigrani Dinamo zabio „pola tuceta“ na otvaranju sezone

Pogotkom i asistencijom zatvorio je prošlu, a dvama pogocima i asistencijom otvorio novu sezonu. Maksimirska „desetka“ Lovro Majer povukao je svoju momčad do pobjede protiv aktualnoga doprvaka, gradskog suparnika Lokomotive, sa 6:0 na startu nove prvenstvene sezone. Plavi su ovime ujedno izjednačili svoju rekordnu pobjedu u dvobojima protiv Lokomotive u Prvoj HNL: istovjetnim su rezultatom slavili u ožujku 2012. godine.

Utakmicu ćemo pamtiti i po tome što su premijerni službeni nastup upisala trojica mladih maksimirskih nogometaša: englesko-velški vezist Robbie Burton, kosovski krilni napadač Lirim Kastrati i crnogorski stoper Stefan Milić.

No, posebno je zanimljiva „igra brojki“ u Burtonovu slučaju: debitirao je točno na 100. obljetnicu otkako je purgerski dres odjenuo jedini Otočanin u povijesti kluba. Razlika je samo u 11 dana: Englez James Stone za Gradjanski je prvi put zaigrao 27. kolovoza 1920. godine, a nasljednik je, eto, osvanuo cijelo stoljeće kasnije. Purgere su u to predratno doba trenirali i Englez Arthur Gaskell, koji je 1923. donio i prvi državni naslov prvaka, kasnije i Irac James Donnelly.

Kako god, maksimirska je momčad ove nedjeljne večeri djelovala razigrana, uz snažan pritisak i dopadljive vezove na sredini terena, atraktivne akcije i proigravanja na prvu vješto „lomila“ suparničku obranu.

Mrežu su zatresli već u 6. minuti kad je Mislav Oršić zavrnuo s lijeve strane desnom nogom, a Majer sa šest metara glavom skrenuo loptu u gol. Upravo je Burton pokrenuo akciju za drugi pogodak. Vještom je loptom u prostor proigrao Oršića, on proslijedio ulijevo Ameru Gojaku koji je dotrčao do gol-aut crte i poslao povratnu Majeru... Razigrani i raspoloženi maksimirski vezist iz prve je lansirao loptu pod gredu.

U naletu „altruizma“, pazeći da ne prigrabi „svu slavu“, Majer je poželio prometnuti se iz uloge strijelca u – asistenta. Minijatura kakvu su izveli on i Mario Gavranović u 50. minuti zaslužuje naklon do poda. Podsjetila nas je na ekshibiciju kojom su Dani Olmo i Arijan Ademi izvrtili obranu Ferencvarosa u Budimpešti zabivši treći od četiri pogotka. Bila su to – dva atraktivna dvostruka proigravanja, akcija je tekla s brzim dodavanjima Majer – Gavranović – Majer – Gavranović. Na taj su se način praktički “ušetali” u gol, a pogodak je potpisao Gavranović.

Ubrzo je potom Kastrati otvorio polukontru proigravši Oršića na lijevoj strani. On mu vješto vratio, ali Kastrati je klizećim startom dohvtio loptu na drugoj strani i pogodio – vratnicu.

Majer je nešto kasnije efektnim proigravanjem petom kroz noge (!) „izbacio“ suparničku obranu, a nakon Gavranovićeva driblinga i Oršićeva udarca loptu je s gol-crte izbio Denis Kolinger.

No, ove su propuštene prilike „naplatili“ dvama brzopoteznim pogocima u razmaku od samo jedne minute. Prvo je Marin Leovac poslao povratnu s lijeve strane, a na odbijenu loptu natrčao Oršić i s desetak metara lansirao pod gredu. Sličan smo „scenarij“, ali s drugom akterima, vidjeli i minutu kasnije: maksimirski povratnik s posudbe, Komnen Andrić, proigrao je Luku Ivanušeca, a on također zabio s desetak metara. Šesti je gol potpisao sam Andrić minutu prije kraja kad je vještim okretom, s gotovo iste udaljenosti, torpedirao loptu u mrežu.

Zagreb, 16. kolovoza

HNL, 1. kolo

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Stojanović, Theophile, Dilaver (56. Milić), Leovac – Burton; Kastrati (63. Ivanušec), Majer, Gojak, Oršić – Gavranović (63. Kulenović)

Trener: Zoran Mamić

Lokomotiva: Hendija – Gluhaković (54. Hujber), Osmanković, Kolinger, Marković – Petrak, Halilović (54. Vojković); Tuci (66. Šimić), Đira, Ćuže (75. Zdunić) – Sammir (54. Kallaku)

Trener: Goran Tomić

Sudac: Fran Jović (Zagreb), Gledatelja: - (utakmica bez gledatelja)

Strijelci: 1:0 Majer (6.), 2:0 Majer (27.), 3:0 Gavranović (50.), 4:0 Oršić (78.), 5:0 Ivanušec (79.), 6:0 Andrić (89.)