Dinamo – Hrvatski dragovoljac 8:0

Golijada protiv Hrvatskog dragovoljca za nova tri boda

Josip Mišić iz slobodnoga udarca pod gredu, Luka Ivanušec volejem u kut, Dario Špikić i Marko Bulat dalekometnim plotunima u sredinu mete, Komnen Andrić „karate potezom“ u skoku kao kopijom Ivana Perišića za izjednačenje protiv Engleza u polufinalu Svjetskog prvenstva, Marko Tolić „rolicom“ desnom pa filigranskim plasiranjem lopte ljevicom u suprotnu “malu mrežu“ kao završni čin nedjeljnoga „oktogona“... A, bio je to doista maksimirski „oktogon“, osam pogodaka kao šlag na nogometnu delikatesu koju su „Krznarovi konditori“ zasladili i u statističkom obliku: ovo je Dinamova druga najveća pobjeda u povijesti HT Prve lige! Plavi su nadigrali Hrvatski dragovoljac čak s 8:0 u ogledu 11. prvenstvenog kola, i to u dvoboju u kojem su pogoci padali uz širok repertoar različitih poteza: volejem, plasiranim loptama, „karate“ manevrima u zraku, slobodnim udarcima, fintama nakon „rolice“ pa čak i – ramenom!

Špikić i Bulat postigli su svoje prve pogotke u službenoj utakmici u Dinamovu dresu, Menalo je šesti put bio strijelac za maksimirski klub, ali prvi put u – ligaškom ogledu.

U povijesti prvenstvenih dvoboja Dinamo je pet puta slavio sa sedam pogodaka razlike, a rekordna pobjeda datira iz prosinca 1993. kad su na ovom istom travnjaku svladali Pazinku s 10:1. Ovaj nedjeljni okršaj protiv Hrvatskog dragovoljca je, dakle, druga najveća pobjeda plavih u povijesti Prve HNL.

Priču je načeo Mišić u 22. minuti kad je iz slobodnog udarca s 25 metara precizno i silovito potegnuo preko „živog zida“ pri čemu se lopta od grede odbila u gol. U sučevoj nadoknadi prvoga dijela Ivanušec je proslijedio udesno za Sadegha Moharramija, on zavrnuo u sredinu, a Menalo u skoku ramenom (!) na bližoj vratnici skrenuo loptu u suprotni kut.

U sličnom su stilu plavi otvorili i drugi dio. Mišić je neumorno pritiskao suparničku obranu nadomak njezina kaznenog prostora, uspio izboriti loptu, koju je odmah prihvatio Duje Čop i poslao u for... Domaći su je uspjeli izbiti, ali samo do Ivanušeca koji ju je dočekao na 18 metara od vrata i iz prve volejem lansirao u kut.

Samo devet minuta kasnije Špikić je s lijeve strane vješto primio loptu, tražio poziciju za udarac pa s više od 20 metara torpedirao u suprotnu „malu mrežu“.

Serijski napadi rezultirali su s novim „kvartetom“ pogodaka. Marin Leovac u 65. je minuti na lijevoj strani proigrao Menala koji je spretno primio loptu i pogodio daljnji kut. Četiri minute kasnije opet je Menalo unosio „nered“ na suparničkoj strani, s lijevoga je krila preciznim ubačajem desnom nogom pronašao Andrića, a maksimirski napadač „imitirao Perišića“: dočekao je loptu na vrhu peterca i desnom nogom u skoku, spretnim udarcem vanjskim dijelom kopačke u stilu „karate“ manevra zakucao loptu u mrežu. Jedina je razlika što je Perišić Englezima zabio – s lijeve strane.

Osam minuta prije kraja Bulat je s 25 metara s desna zavrnuo „hipnotiziranu“ loptu pred vrata... Nitko ju nije dirao i ona je mirno odsjela u mreži.

Maestralan završetak ove veličanstvene nogometne večeri bio je – Tolićeva minijatura za osmi pogodak. U kaznenom je prostoru na lijevoj strani „rolicom“ desnom nogom izvrtio suparnika koji je pritom izgubio ravnotežu pa je ljevicom mirno plasirao u suprotnu „malu mrežu“.

I maksimirski je vratar Dominik Livaković odigrao svoju rolu. U 45. je minuti, dakle neposredno uoči drugoga Dinamova pogotka, bravuroznim reakcijama spriječio izjednačenje. Gostujući je napadač Tomislav Štrkalj, nakon ubačaja s desna, gađao glavom, a maksimirski vratar paradom uspio iščupati ispod grede. Na odbijenu je loptu s lijeva natrčao bivši maksimirski junior Petar Mamić i u punom trku silovito potegnuo, a Livaković novim sjajnim refleksom sačuvao vrata.

Pred Dinamom je sad dvotjedna stanka zbog reprezentacije, a nastavak prvenstvene utrke predviđen je za 16. listopada kad će gostovati kod Rijeke na Rujevici.

Zagreb, 3. listopada 2021.

HT Prva liga, 11. kolo

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Moharrami, Šutalo, Dilaver, Leovac (68. Štefulj) – Mišić (62. Tolić); Menalo, Baturina, Ivanušec (62. Bulat), Oršić (46. Špikić) – Čop (62. Andrić)

Trener: Damir Krznar

Hrvatski dragovoljac: Šubarić – Majstorović, Ćosić, Lukić (75. Vuco), Vulikić, Mamić – Turčin (66. Karoglan), Bašić (66. Pasariček), Mioč, Petković (75. Turković) – Štrkalj (57. Franić)

Trener: Davor Mladina

Sudac: Zdenko Lovrić (Đakovo), Gledatelja: 1.362

Strijelci: 1:0 Mišić (22.), 2:0 Menalo (45+2.), 3:0 Ivanušec (50.), 4:0 Špikić (59.), 5:0 Menalo (65.), 6:0 Andrić (69.), 7:0 Bulat (82.), 8:0 Tolić (90+3.)