Dinamo - Astana 4:0

Dinamo uvjerljiv na otvaranju europske sezone, “hat-trick” Ivanušeca

Raspjevani gledatelji na tribinama, rasplesani igrači na terenu, nadahnuta igra, efektni potezi, visoka pobjeda, uvjerljiva igra, “hat-trick” maestralnog Luke Ivanušeca... Dinamo je u velikom stilu otvorio novu europsku sezonu, u prvom ogledu 2. pretkola Lige prvaka svladao Astanu, prvaka Kazahstana, s 4:0 i stvorio zahvalnu zalihu uoči uzvratnoga ogleda predviđenog za srijedu, 2. kolovoza.

Ovaj smo put dočekali i prvi Dinamov “hat-trick” u europskim utakmicama nakon one kolosalne večeri Mislava Oršića na proljeće 2021. kad je triput torpedirao Tottenham za povijesnih 3:0.

Dvoboj protiv Astane ujedno ćemo pamtiti i po premijernom nastupu novoga Dinamova lijevog braniča, Ukrajinca Bogdana Mihajličenka, koji je u igru ušao u 71. minuti.

Nije bilo lako probiti gustu obranu gostiju i pronaći slobodan koridor, lopta je kružila oko Astanina kaznenog prostora i u takvom je rasporedu figura Dinamo stiskao s krilnih pozicija. Tako je, uostalom, osvanuo i prvi pogodak: munjevitom reakcijom koja je krenula s desne strane... Sadegh Moharrami kratko je, gotovo uz aut-crtu, dodao Bruni Petkoviću, on vješto primio pa potegnuo točno s crte kaznenog prostora. Gađao je s desna u suprotni kut, lopta je putem okrznula Darija Špikića i odsjela u mreži za vodstvo u 35. minuti.

Plavi su samo šest minuta kasnije ponovno pronašli put do mreže, ali ovaj put kroz sredinu obrane. Josip Mišić proslijedio je loptu Ivanušecu, on ju primio 25 metara od vrata, leđima okrenut golu, vještim okretom krenuo u napad, pa malo s lijeva sa 17 metara, okružen čak četvoricom braniča, pogodio suprotnu “malu mrežu” za 2:0 u 41. minuti.

No, zato je već u 43. bilo 3:0. opet je sveprisutni i rastrčani Moharrami priredio nered suparničkoj obrani, u punom se trku sjurio u napad, oštro zavrnuo na “drugu vratnicu” gdje je osvanuo Ivanušec i glavom pogodio bliži kut.

Tribine su proključale u 56. minuti kad je nadahnuta maksimirska sedmica potpisala – hat-trick. Prvo je pljesak zaslužio Špikić kad je vještom žonglerskom minijaturom izvrtio čuvara pa efektno lansirao loptu u for Marku Bulatu. Gosti su otklonili opasnost izbivši u korner, a baš je iz tog udarca iz kuta niknuo i četvrti Dinamov gol. Bulat je zavrnuo u sredinu, a odbijenu je loptu dočekao Ivanušec pa snažno i precizno s 20 metara pogodio gornji kut.

Plavi su kanonadu najavili nakon 20-ak minuta igre kad je Stefan Ristovski snažno gađao s 25 metara, a vratar Josip Čondrić ipak primirio loptu. Pokušao je odmah potom i Petković, uz vješti je okret primio loptu usred “kazahstanskog okruženja”, oštro je gađao s ruba kaznenog prostora, ali je Čondrić paradom izbio u korner.

Najviše je uzdaha s tribina uslijedilo u 26. minuti kad je Ristovski, nakon ubačaja iz kuta, glavom lansirao loptu u gredu. Hrvatski vratar u momčadi Astane ubrzo je potom zaustavio i siloviti Ivanušecov volej s 18 metara i novi dalekometni pokušaj Ristovskog.

Dinamo je bio nadomak petom pogotku u 71. minuti kad je Ivanušec u polukontri spretno proigrao Martina Baturinu, on izbio sam pa s 15 metara poslao loptu pored gola.

Zagreb, 25. srpnja 2023.

UEFA Liga prvaka, 2. pretkolo, prva utakmica

Dinamo – Astana 4:0

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Moharrami, Ristovski, J. Šutalo, Ljubičić – Mišić; Špikić (71. Menalo), Bulat (71. Mihajličenko), Baturina (80. Marin), Ivanušec (90+5. Sučić) – Petković (80. Emreli)

Trener: Igor Bišćan

Astana: Čondrić – Hovhanisjan, Maročkin, Tomašević, Amanović, Vorogovskij (83. Dosmagambetov) – Tomasov, Bejsebekov (60. Jovančić), Ebong, Ourega (68. Astanov) – Darboe (83. Aimbetov)

Trener: Grigorij Babajan

Sudac: Guillermo Cuadra (Španjolska), Gledatelja: 7.123

Strijelci: 1:0 Špikić (35.), 2:0 Ivanušec (41.), 3:0 Ivanušec (43.), 4:0 Ivanušec (56.)