Pogled unatrag

Prošle su 54 godine od velike pobjede protiv Eintrachta

Bio je to spektakl: povijesni rezultatski preokret protiv drugoplasirane momčadi Bundeslige, sunčano vrijeme uz „pljusak, munje i gromove“ u kaznenom prostoru Eintrachta, taktika neponovljivog trenera Branka Zebeca, huk s tribina i furiozni naleti kojima su plavi pogocima Slavena Zambate i Marijana Novaka nakon centaršuteva Krasnodara Rore već nakon 15-ak minuta igre vodili 2:0, slalomi Stjepana Lamze, gol Josipa Gutzmirtla u završnici za erupciju oduševljenja i ulazak u produžetak, pogodak Rudija Belina iz jedanaesterca za 4:0 i potpuni preokret, sjajne reakcije vratara Zlatka Škorića...

Sve su to sekvence s utakmice pune velikih obrata, uzbuđenja, neizvjesnosti, napetosti do samoga kraja: na današnji dan, 14. lipnja, prošle su 54 godine od nezaboravne utakmice u kojoj je Dinamo povijesnim preokretom nadigrao Eintracht s 4:0 u maksimirskom uzvratu polufinala Kupa velesajamskih gradova, kasnijeg Kupa Uefe, odnosno Europa lige.

U prvom su dvoboju Nijemci pobijedili s uvjerljivih 3:0. No, tešku večer u Zagrebu najavio im je Zlatko Mesić još u devetoj minuti „bombom“ s 25 metara kojom je stresao spoj grede i vratnice. U furioznom naletu, u razmaku od minutu i pol, Dinamo je engleskim stilom, u dvjema gotovo identičnim akcijama dvaput proparao mrežu. Rora je u 14. minuti, nakon proigravanja s Gutzmirtlom, centrirao Zambati koji je glavom pogodio za 1:0, da bi odmah potom novi Rorin centaršut dočekao Novak i, također glavom – zabio za brzopoteznih 2:0.

Stadion je proključao tri minute prije kraja kad je Gutzmirtl odlučio ostati u istom štosu kao kod prva dva pogotka pa je, umjesto udarca nogom, nisko nagnuo glavu, zabio za 3:0 i produžetak. A, cijelu je akciju režirao Lamza: driblinzima je razbacao njemačku obranu uz očaranu publiku koja je akciju pratila pljeskom i slavljeničkim smijehom. Gutzmirtlov je gol bio znak za ulazak u produžetak. Plave je u finale lansirao Belin pogotkom s bijele točke u 102. minuti.

Lamza je već tko zna koji put u prašini ostavio suparnike, utrčao u kazneni prostor, gdje ga je srušio Dieter Lindner. Mađarski sudac Gyula Görö pokazao je na 11-erac. Lamza nije mogao gledati, okrenuo se i vratio prema centru. A, Belin – zabio! Kasnije je Rora propustio priliku za 5:0, a Škorić na drugoj strani spriječio Nijemce da pokvare slavlje Zagrepčanima.