Na današnji dan 02.08.

Na današnji dan...

2.8.1981.

Crvena zvezda – Dinamo 2-2 (liga, put prema naslovu)

Bila je to još rana faza Dinamove zlatne sezone, jesenski dio natjecanja u kojem je maksimirska momčad palila motore za uzlet na mlazni pogon u kasnijem nezaboravnom plavom proljeću... Nakon remija protiv OFK Beograda, 0-0, na startu sezone u Maksimiru, plavi su gostovali kod Crvene zvezde na beogradskoj Marakani. I to u kakvoj utakmici: četiri gola, po dva na svakoj strani, i to sva četiri s bijele točke. Uz dva isključenja, po jedno u svakoj momčadi... Dinamo je poveo na Marakani u 27. minuti kad se Velimir Zajec sjurio lijevom stranom u kazneni prostor pri čemu ga je srušio Dragan Miletović, a Zoran Panić zabio iz jedanaesterca. Domaći su izjednačili u 53. nakon što je maksimirski vratar Zvonko Marić prekršajem zaustavio Miloša Šestića, a Dušan Savić s bijele točke zakucao za 1-1. Četiri minute kasnije Crvena zvezda ostala je s desetoricom igrača na terenu nakon što je Šestić isključen zbog nesportskog ponašanja: grubo je odgurnuo Zvjezdana Cvetkovića nakon čega mu je sudac pokazao crveni karton. Dinamov napadač Panić u 63. je minuti ponovno bio uspješan s bijele točke nakon što je sudac procijenio da je start Miletovića na Stjepanu Deveriću prekršaj za kazneni udarac. Izjednačio je Vladimir Petrović Pižon u 88., također s 11 metara, nakon što je u kaznenom prostoru srušen Zdravko Čakalić. U zadnjoj je minuti isključen i Zajec zbog vrijeđanja suca.

2.8.2006.

Dinamo – Ekranas 5-2 (Liga prvaka, 2. pretkolo, uzvrat)

Četiri gola u gostima u prvoj utakmici pretvorila su maksimirski uzvrat u “prijateljski trening dvoboj”. No, i ovdje su plavi bili razigrani pa na kraju u dvjema utakmicama zabili čak devet pogodaka. Litavski Ekranas, dakle, nije bio suviše zahtjevna prepreka maksimirskoj momčadi u 2. pretkolu Lige prvaka. U prvom dvoboju u Panevežysu plavi su pobijeddili sa 4-1 dok su u uzrvatu slavili s 5-2. Uz tih pet pogodaka Dinamo je još dvaput uzdrmao vratnicu. Trener Josip Kuže nije krenuo s udarnim snagama, na klupi su bili standardni članovi udarne postave Eduardo da Silva, Davor Vugrinec, Hrvoje Čale, Etto... Plavi su mrežu načeli već u drugoj minuti, Marijan Buljat ubacio je iz slobodnog udarca, a Goran Ljubojević glavom zabio za 1-0. Povisio je Ognjen Vukojević također u drugoj minuti, ali u drugom poluvremenu. Preciznim je, odmjerenim udarcem s kuta kaznenoga prostora plasirao loptu u rašlje. Bio je to Vukojevićev prvi gol u Dinamovu dresu. Ubrzo je potom Vedran Ćorluka glavom poslao loptu u vratnicu, da bi u 62. Ljubojević pucao, vratar odbio, a maksimirski napadač u novom pokušaju ipak zabio za 3-0. Nedugo nakon toga ponovno je vibrirala vratnica litavskoga gola nakon snažnoga Eduardobva udarca. Gosti su u razmaku od četiri minute dvjema kontrama uspjeli smanjili rezultat, mrežu su tresli Mantas Savenas u 65. i Povilas Lukšys u 69. minuti. No, u sučevoj je nadoknadi vremena i Dinamo zabio dvaput, i to u manjem vremenskom razmaku nego Litavci: prvo je mrežu zanjihao Vugrinec, a potom i Ljubojević svoji trećim pogotkom na utakmici. Pobjedom protiv Ekranasa plavi su osigurali ulazak u 3. pretkolo gdje ih je čekao Arsenal.

2.8.2016.

Dinamo Tbilisi – Dinamo Zagreb 0-1 (Liga prvaka, 3. pretkolo, uzvrat)

Prednost od 2-0 iz prvoga dvoboja ipak je jamčila miran uzvrat kod gruzijskoga imenjaka u Tbilisiju. Maksimirski su nogometaši, dakle, već na svom terenu načinili veliki korak ka play offu Lige prvaka, a sigurnom su i čvrstom igrom ne samo obranili, već i povećali prednost iz prvoga dvoboja. Zagrepčani su na kraju pobijedili i u Tbilisiju, bilo je 1-0, a pogodak je “potpisao” Marko Rog. U osmoj je minuti izveo slobodan udarac s 25 metara, lopta je putem okrznula nekoga u “živom zidu” pa se od vratnice odbila iza gol-crte. U nastavku natjecanja plavi su u produžetku uizvratne utakmice pobijedili Salzburg u gostima s 2-1 i plasirali se u Ligu prvaka.