Sjećanje

Velika četvorka HSV-u

Ovom prilikom ništa nije mogao ni proslavljeni Uwe Seeler... Dinamo je na današnji dan, 21. listopada 1970. godine, nadahnutom igrom i silovitim napadima projurio pored bundesligaša HSV-a. I to kako! Ispratili su proslavljenu njemačku družinu čak sa 4:0.

Josip Lalić već je u drugoj minuti načeo mrežu, a kako to nije bila “dovoljna pozivnica” suigračima da se priključe u kanonadi, morao je zabiti još jedan gol. Priključio se tek Marijan Čerček, dok su četvrti gol zabili – sami Nijemci.

Proslavljeni Uwe Seeler bio je na pragu 34. rođendana, upravo se u to vrijeme opraštao od reprezentacije i u čudu je gledao kako njegovi igrači gube sa čak četiri gola razlike. Nije bio naviknut na to. Štoviše, nešto ranije iste godine upravo je Seeler zabio gol za reprezentaciju SR Njemačke u pobjedi 1:0 protiv Jugoslavije u prijateljskoj utakmici u Hannoveru.

Dinamo i HSV sučelili su se u dvoboju drugog kola Kupa velesajamskih gradova, posljednjeg izdanja tog natjecanja prije preimenovanja u Kup Uefe. U prvom su kolu plavi torpedirali portugalski Barreirense.

HSV je bio poznat kao tvrda, borbena družina s iznimnom kondicijom što je, naposljetku, bila odlika većine njemačkih momčadi. Generator plavih je, uz razigranoga i raspucanog Lalića, bio – Denijal Pirić. “Umiješao je prste” kod čak tri pogotka. Na otvaranju utakmice, već u trećoj minuti, Pirić je ubacio, Krasodar Rora spustio glavom iskoristivši pritom grešku vratara Özcana Arkoça, natrčao je Lalić i zabio za vodstvo. Drugi je pogodak osvanuo u 22. minuti kad je Pirić s dvadesetak metara prvo pogodio u blok, potom odbijenu loptu poslao na desnu stranu Laliću, a on snažno iskosa lansirao u mrežu.

Nešto je kasnije upravo Seeler pokušao snažnim udarcem, ali je maksimirski vratar Fahrija Dautbegović uspio “iščupati lotpu” ispod grede.

Lalić je zbog lakše ozljede ipak na poluvremenu ostao u svlačionici, ali Dinamo je nastavio uvjerljivom igrom. Opet je Pirić, u 71. minuti, inicirao akciju za novi pogodak. Ubacio je iz slobodnoga udarca s desne strane, a Čerček u padu na vrhu peterca glavom zakucao u gol.

Devet minuta prije kraja Drago Vabec utrčao je u kazneni prostor, pritom je pao, ali je Hans Schulz skrenuo loptu u vlastitu mrežu za konačnih 4:0.

Maksimirsku je družinu s klupe predvodio “stari njemački znanac”, trener Zlatko Čik Čajkovski, koji je upravo toga ljeta došao u Dinamo nakon cijeloga desetljeća provedenog u Njemačkoj gdje je trenirao Köln, Bayern, Hannover i Kickers Offenbach. Uostalom, i nakon epizode na maksimirskoj klupi karijeru je nastavio u Njemačkoj gdje je vodio Nürnberg i ponovno Köln i Kickers Offenbach.

HSV u uzvratu nije bio ni blizu ozbiljnijoj „potjeri“ za zaostatkom iz maksimirskoga dvoboja. Bilo je tek 1:0 za Nijemce. Plavi su u sljedećem kolu tijesno poraženi protiv nizozemskog Twentea.

Zagreb, 21. 10. 1970.

Kup velesajamskih gradova, 2. kolo, prva utakmica

Dinamo – HSV 4:0

Stadion Maksimir

Dinamo: Dautbegović, Ramljak, Gračanin, Pirić, Gutzmirtl (21. Miljković), Blašković, Čerček, Lalić (46. Baršić), Novak, Vabec, Rora

Trener: Zlatko Čajkovski

HSV: Arkoç, Sandmann (76. Bonn), Kurbjuhn, Nogly, Ripp, Hellfritz, Pötzschke, Zaczyk, Seeler (46. H. Schulz), Hönig, Dörfel

Trener: Klaus-Dieter Ochs

Sudac: Dimitrios Protonotarios (Grčka), Gledatelja: 15.000

Strijelci: 1-0 Lalić (3.), 2-0 Lalić (22.), 3-0 Čerček (71.), 4-0 H. Schulz (81. - autogol)

(uzvrat: HSV – Dinamo 1:0)