Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Sjećanje

Puna tri desetljeća od povijesne utakmice protiv Amerikanaca

 

  Kvadratići na dresovima u dizajnerskoj izvedbi Miroslava Šuteja, “veličanstvenih” 14 izbornika Dražana Jerkovića i Zdenka Kobešćaka... Žute mreže, kolorit dresova kao simulacija hrvatske zastave, i glavni i rezervni vratar u dresovima s istim brojem, obojica s jedinicom na leđima. I sve to uz tri pogotka i dašak rezultatske neizvjesnosti u završnici nakon što su gosti smanjili na 2:1... Mnoštvo je nezaboravnih detalja i “štikleca” s te romantične nogometne večeri. Na današnji dan, 17. listopada 1990. godine, “ponovno je rođena” hrvatska nogometna reprezentacija! Maksimirskim dvobojem protiv Sjedinjenih Američkih Država počelo je moderno doba naše nacionalne momčadi, bila je to iskra koja je ubrzo “rasplamsala vatrene”, lansirala ih u svjetsku nogometnu orbitu i, naposljetku, zapalila “dva vječna plamena”: broncu 1998. i srebro 2018. godine!

  No, i te dvije povijesne medalje samo su nadogradnja na stabilan sustav koji već tri desetljeća drži čvrsti kontinuitet sjajnih nastupa i redovitih plasmana na velika natjecanja.

  Dodatna simbolika cijele ove priče je i “uvertira” dan ranije: u utorak, 16. listopada, na središnjem je zagrebačkom Trgu svečano vraćen i ponovno otkriven spomenik banu Josipu Jelačiću.

  Dvoboj protiv SAD-a bio je, dakle, početak modernoga doba, ali pravi je “bing bang” zapravo bio točno pola stoljeća ranije, 2. travnja 1940. godine na igralištu Gradjanskog u Koturaškoj, gdje je istrčala reprezentacija Banovine Hrvatske svladavši Švicarsku sa 4:0. Taj je ogled protiv Švicaraca, dakle, bio prvi službeni nastup i pritom ne računamo dvije utakmice sa samih (pra)početaka nogometa u Hrvatskoj. Tada su, 23. i 26. lipnja 1907. godine, osmorica igrača HAŠK-a i trojica PNIŠK-a pod ravnanjem tadašnjih odbornika Hinka Würtha i Milovana Zoričića, predstavljali Hrvatsku u dvjema utakmicama u gostima kod Slavije u Pragu.

  Zadnji nastup Hrvatske u razdoblju prije demokratskih promjena seže u 1956. kad je na maksimirskom travnjaku gostovala Indonezija. Hrvati su pobijedili s 5:2 nakon čega su, dakle, uslijedile 34 godine posta.

  U nezaboravnom ambijentu pred 30.000 gledatelja na maksimirskim tribinama sudjelovala su i petorica današnjih Dinamovih igrača: Dražen Ladić, Saša Peršon, Mladen Mladenović, Gregor Židan i Kujtim Shala. Bila su tu i četvorica ranijih i(li) kasnijih maksimirskih nogometaša: Marko Mlinarić, Zlatko Kranjčar, Ivan Cvjetković i Vlado Kasalo.

  – Sretan sam što sam nastupio u reprezentaciji Hrvatske, Ovu selekciju narod je već na prvoj utakmici oduševljeno prihvatio. Hrvati su ponovno pokazali da su sjajni domaćini i vjerujem da ćemo i u sljedećim nastupima za reprezentaciju Hrvatske nastaviti s pobjedama – govorio je Ladić neposredno nakon utakmice.

  Posebno je emotivan bio i Peršon:

  – Ovo je vrhunac moje karijere. Presretan sam zbog poziva u reprezentaciju Hrvatske. Bio je to izuzetan doživljaj. Svi su pružili maksimum i mislim da su gledatelji uživali. Ova momčad u kombinaciji s mladim reprezentativcima mogla bi biti izuzetno jaka i u europskim razmjerima.

  Peršon možda nije niti slutio koliko su se njegove riječi bile proročanske. Ushićen je bio i Shala:

  – Sretan sam zbog poziva u hrvatsku reprezentaciju. Sve je bilo prekrasno, i ambijent, i igra, i rezultat. Bilo bi sjajno kad bi ta atmosfera vladala i na Dinamovim utakmicama.

 

Zagreb, 17. listopada 1990.

Prijateljska utakmica

Hrvatska – SAD 2:1

Stadion Maksimir

Hrvatska: Ladić (73. Gabrić), Vulić, Dražić, Ćelić, Kasalo, Peršon (67. Židan), Shala, Kranjčar, Cvjetković, Asanović (59. Mladenović), Mlinarić

Izbornik: Dražan Jerković

SAD: Meola, Trittschuh, Fraser, Banks (81. Windischmann), Balboa, Armstrong, Harkes, Eichmann (57. Bliss), Murray, Krumpe (46. Dayak), Vermes

Izbornik: Bob Gansler

Sudac: Sergio Coppetelli (Italija), Gledatelja: 30.000

Strijelci: 1:0 Asanović (28.), 2:0 Cvjetković (31.), 2:1 Dayak (80.)

Kopirano!