Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Tužno sjećanje

Prije 17 godina napustio nas je Josip Gutzmirtl

U prvih mah bi izgledao posve smireno i gotovo neupadljivo, ali redovito bi najviše pretrčao... U to vrijeme, 1960-ih godina, nije bilo sofisticiranih uređaja koji bi mjerili pretrčane kilometre kao danas, ali u analizama trenera i suigrača uvijek bi on iskočio kao igrač s najvećom odrađenom dionicom.

Proslavljeni Dinamov vezist, katkad branič, a nerijetko i napadač, popularni Josip Gutzmirtl, član nezaboravne generacije koja je 1967. godine osvojila Kup velesajamskih gradova, natjecanje koje je preraslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu, zauvijek nas je napustio na današnji dan, 25. studenoga 2005. godine.

Rođen je 16. ožujka 1943. u Osijeku, afirmirao se u momčadi Proletera, kasnije Slavonije. Riječ je, dakako, o današnjem osječkom prvoligašu koji se tada natjecao u drugoj saveznoj ligi pod drugim nazivima. Josip je ondje kraće vrijeme nastupao zajedno s dvojicom braće – starijim Ivanom i mlađim Krešimirom.

UNIVERZALAC ZA SVE POZICIJE

U početku je igrao, kako se to tada govorilo – pomagača. Kako trener Gustav Lechner, inače raniji igrač plavih još iz doba Gradjanskog, uoči utakmice nije na raspolaganju imao sve napadače, pokušao je s Gutzmirtlom. Nakon tog „pokušaja“ više nije bilo natrag. Bio je toliko dobar da je ostao u špici iako je, kako je sam govorio, volio igrati u obrani. Gutzmirtl je ubrzo postao najbolji strijelac zapadne skupine druge lige i s takvim je epitetom krajem 1964. godine došao u Dinamo.

Popularni je Guco u Maksimir došao iz dva razloga: u Zagrebu je upisao studij, a k tome je i od najranijeg djetinjstva bio Dinamov navijač što je, zapravo, bilo obiteljsko naslijeđe. Svoju premijernu prvenstvenu utakmicu za Dinamo odigrao je gotovo godinu dana nakon dolaska u Maksimir, tek nakon što je zaliječio ozljedu mišića. S obzirom na to da je nakon operacije mišića znatno izgubio na brzini, preselio je iz uloge napadača u vezni red. Pritom je bio i svojevrsna zamjena nenadmašnom Stjepanu Lamzi. Uostalom, kad nije bilo Lamze, najčešće bi baš Gutzmirtl uskakao u njegov dres s brojem 10. Tako je, uostalom, bilo i u finalu protiv Leeds Uniteda.

Uostalom, nije on po potrebi „uskakao“ samo na desetku. U četvrtfinalu protiv Juventusa je, primjerice, nosio devetku jer u sastavu nije bilo ozlijeđenoga Slavena Zambate. Najbolju je svoju utakmicu odigrao u uzvratnom polufinalnom okršaju protiv Eintrachta u Zagrebu kad je bio jedan od glavnih kreatora čudesnoga preokreta u kojem je Dinamo sustigao tri pogotka zaostatka iz prvoga dvoboja i pobijedio s 4:0. Prvo je u 14. minuti inicirao akciju nakon koje je Krasnodar Rora ubacio Zambati za 1:0, a tri minute prije kraja zabio jedan od najvažnijih pogodaka u klupskoj povijesti. Vješto je dočekao Lamzin ubačaj i glavom skrenuo loptu za 3:0 čime je utakmicu odveo u produžetak.

U Dinamu je igrao do 1973. godine upisavši 249 natjecateljskih nastupa uz 68 postignutih pogodaka. S plavima je, uz Kup velesajamskih gradova, osvojio i jugoslavenski Kup 1969. U vrijeme igračke karijere u Dinamu izvjestitelji su njegovo prezime uglavnom pisali Gucmirtl.

Kopirano!