Bodø/Glimt - Dinamo 1:0

Plavi bez pozitivnog rezultata u Norveškoj; uzvrat za tjedan dana

Igrači Dinama nažalost nisu uspjeli upisati pozitivan rezultat na gostovanju kod norveške ekipe Bodø/Glimt u prvom susretu play-offa Lige prvaka. U minimalnoj 1:0 pobjedi domaćina pogodak je postigao Pellegrino u 37. minuti susreta, a Dinamo do kraja nažalost nije uspio izjednačiti ili preokrenuti rezultat.

Uzvrat je na rasporedu u srijedu 24. kolovoza u 21:00h na stadionu Maksimir kada će se plavi uz podršku navijača na svom stadionu boriti za dobar rezultat i prolaz u Ligu prvaka.

NEMA PREDAJE!

Primljeni pogodak u smiraju prvoga dijela, propuštena velika prilika za izjednačenje na samom izmaku utakmice i aktivan rezultat za uzavreli uzvrat sljedeće srijede, 24. kolovoza, u 21 sat u Zagrebu.

Norveški Bodø/Glimt svladao je Dinamo s 1:0 u prvom dvoboju play-offa Lige prvaka, a uzvrat je, dakle, osam dana kasnije na maksimirskom travnjaku. Ukupni će se pobjednik ovih dvaju ogleda plasirati u skupinu Lige prvaka dok će poraženi nastaviti europsku sezonu u grupnoj fazi Europa lige.

Dinamo je zaigrao oprezno, mirno, u gotovo „šahovskom stilu“ kako se ne bi nasukao na „sjevernomorsku hrid“ koja je zaustavila brojne ranije suparnike norveške družine, a među njima, primjerice, i Romu predvođenu znamenitim trenerom Joseom Mourinhom koja je prošle sezone inkasirala čak šest pogodaka.

Osnovna je odlika norveške momčadi silovita, brza igra u žustrom ritmu pri čemu koriste svoje glavno oružje: iznimno neugodnu i brzu podlogu, umjetnu travu na kojoj su lomili renomirane suparnike koji nisu naviknuli na takav teren.

Maksimirska je momčad zaigrala sukladno takvim okolnostima i sve je to bilo u željenom okviru do smiraja prvog poluvremena kad su domaći zaprijetili iz dva prekida pri čemu su prvo postigli pogodak, a ubrzo potom pogodili i gredu.

Desnokrilni napadač domaćih, Joel Mvuka, zavrnuo je u sredinu, a njegov pandan na lijevoj strani, Amahl Pellegrino, dotrčao u srce kaznenog prostora, nadvisio maksimirske braniče i glavom lansirao loptu u mrežu za vodstvo u 37. minuti.

Pet minuta kasnije Elias Hagen ubacio je iz kuta s iste strane, a udarna igla norveške momčadi, Lars-Jørgen Salvesen, sa šest metara glavom poslao loptu u spoj grede i vratnice.

Tri minute prije kraja utakmice Dinamo je bio nadomak izjednačenju. Stefan Ristovski povukao je kontranapad desnom stranom, pravodobno proigrao Brunu Petkovića koji je efektno petom prihvatio loptu, probio se između dvojice braniča i silovito potegnuo s 15 metara, ali uza samu vratnicu...

Zaprijetili su domaći u 14. minuti kad je lijevi branič Brice Wembangomo, nakon proigravanja s Hugom Vetlesenom, potegnuo s 18 metara, a Dominik Livaković uhvatio loptu.

Na drugoj strani terena u 23. je minuti domaću obranu namučio Mislav Oršić. Oštro je gađao s lijeve strane s 25 metara u bliži kut, ali vratar Nikita Khaykin uspio je iščupati loptu i skrenuti je izvan igrališta.

Pokušao je Pellegrino i u 54. minuti, nakon duge kombinacije žuto-crnih prihvatio je loptu 14 metara s lijeve strane i lansirao malo pored suprotne vratnice.

Dvaput je Dinamo priredio nelagodu domaćoj obrani u razmaku od pola minute. Prvo je Oršić ubacio s lijeva, a Petković u skoku između dvojice stopera uspio zahvatiti loptu, koja je u visokom luku preletjela vratara, ali sletjela malo iznad grede na gornji dio mreže. Ubrzo potom plavi su ponovno dohvatili loptu, ovaj je put Petković „uzvratio uslugu“, proigrao Oršića koji je s lijeva gađao desnom nogom, ali malo pored suprotnih rašlji. Četiri minute kasnije opet je Oršić vješto poslao loptu u for Petkoviću, ali je vratar Khaykin ipak bio „milisekundu“ brži i prihvatio loptu.

Dinamo je pleo mrežu i u 71. minuti, nakon duge kombinacije Martin Baturina zakucao je loptu u rašlje, ali u samom je začetku Emreli koju stotinku zakasnio s dodavanjem Petkoviću koji je bio u zaleđu. Dvije minute kasnije Baturina je s desna u kaznenom prostoru u polukontri proigrao Petkovića, ali mu je loptu dodao suviše otraga...

U 82. je Ademi dočekao ubačaj s desna pa na „drugoj vratnici“ gađao glavom bliži kut, ali i ovaj je put Khaykin skrenuo loptu u korner.