Osijek – Dinamo 2:0

Osječani slave, Dinamo na tri boda prednosti

Dvije velike Dinamove propuštene prilike u prvom i dva Osijekova pogotka u drugom dijelu odlučili su okršaj 12. kola Prve HNL. Nogometaši Osijeka svladali su maksimirsku momčad s 2:0 i tako se primaknuli na tri boda zaostatka.

Domaći su u ovom susretu između Osijeka i Dinama poveli u 54. minuti kad je Igor Silva ubacio s desne strane, Ramon Mierez spretno spustio loptu, a Marin Pilj s 12 metara, malo s desne strane, lijevom nogom precizno pogodio suprotni kut pri čemu se lopta odbila od vratnice u mrežu. Priča je praktički zaključena minutu prije kraja kad je Mario Jurčević ubacio iz kuta, a Mihael Žaper u skoku “na drugoj vratnici” gotovo s gol-crte glavom poslao loptu u mrežu.

Maksimirski je trener Zoran Mamić izveo postavu s trojicom ofenzivaca pri čemu je Mislav Oršić ordinirao iza isturenih Brune Petkovića i Marija Gavranovića. No, manji su problemi osvanuli već u prvim sekundama kad je maksimirski stoper Kevin Theophile već u prvoj akciji, odmah po kretanju s centra, dobio žuti karton zbog prekršaja na osječkom napadaču Mierezu pa je do kraja utakmice, pod opterećenjem javne opomene, morao igrati i te kako oprezno.

Petković je već u šestoj minuti zagrijao dlanove vratara Ivice Ivušića kad je pucao volejem sa 17 metara, a osječki čuvar mreže uspio skrenuti izvan igrališta. Uzvratili su domaći kad je Ante Majstorović glavom poslao loptu pored vratara da bi ubrzo potom Žaper, nakon sjajne Jurčevićeve povratne lopte, gađao visoko preko gola.

Oršića su centimetri dijelili od vodstva u 28. minuti. Izveo je slobodan udarac sa 25 metara s lijeve strane, gađao bliže rašlje, ali lopta je prohujala pored vratnice.

Samo pet minuta kasnije Gavranović je priredio efektnu minijaturu u suparničkom kaznenom prostoru. Spretno je prihvatio dugu loptu, vješto se okrenuo i “lažnjakom” oslobodio svoga čuvara, osječkoga kapetana Mile Škorića, i u padu pucao, ali Ivušić je ipak zaustavio udarac.

U samome smiraju prvoga dijela Dinamo je dvaput bio nadomak vodstvu. Prvo se kapetan Arijan Ademi u 40. minuti silovito sjurio u kazneni prostor, ali otišao je suviše udesno pa pucao pored vrata. U sljedećoj je akciji Oršić poslao loptu udesno za Gavranovića, on u sredini pronašao Petkovića, koji je proslijedio povratnu Kristijanu Jakiću... No, mladi je maksimirski vezist u punom naletu u obećavajućoj situaciji lansirao loptu preko gola.

Nakon vodećega je Osijekova gola domaći vratar Ivušić odličnom reakcijom spriječio izjednačenje. Prvo je Petković pucao u blok, na odbijenu loptu natrčao Luka Ivanušec, s lijeve strane gađao bliži kut, ali ju je domaći vratar skrenuo izvan igrališta. U domaćem je kaznenom prostoru bilo “iskričavo” i u 77. minuti kad je Ademi pucao, Ivušić paradom izbio, a potom Škorić u zadnji trenutak uspio iščeprkati loptu Petkoviću i udaljiti je od opasne zone.

Dinamo u četvrtak gostuje kod austrijskog Wolfsberga u Klagenfurtu u dvoboju 4. kola Europa lige. dok je u nedjelju na maksimirskom travnjaku predviđen prvenstveni dvoboj protiv Hajduka.