Na današnji dan 30.07.

Na današnji dan...

30.7.1989.

Dinamo – Spartak Subotica 1-0 (prvo kolo, Šuker prva utakmica, prvi gol)

Prva utakmica i prvi gol. I to odmah za pobjedu. Tadašnje veliko Dinamovo pojačanje Davor Šuker u svom je premijernom službenom nastupu za plave odmah bio i strijelac. Na startu prvenstva Dinamo je na maksimirskom travnjaku svladao momčad Spartaka iz  Subotice s 1-0, a pogotdak je postigao upravo Šuker u 67. minuti. Pucao je iz teške pozicije, vratar Zoran Varvodić uspio je odbiti, ali samo u vratnicu od koje se lopta otkotrljala u mrežu. Nekoliko minuta ranije Zvonimir Boban pogodio je vratnicu...

30.7.1997.

Croatia – Partizan 5-0 (Liga prvaka, 1. pretkolo, uzvrat)

Teško je razabrati što je maksimirskim kibicima bilo draže: furiozan, napadački nogomet, povratak karizmatičnog virtuoza Roberta Prosinečkog, pet golova protiv staroga rivala Partizana u pretkolu Lige prvaka... Zagreb je tih dana, u ljeto 1997. godine, okupala nogometna euforija. Dvaput pogođena grede i propuštene velike prilike ipak nisu bili dovoljni da Dinamo pobijedi već u prvom dvoboju u Beogradu. Bilo je 1-0 za Partizan. A, onda je dupkom ispunjeni plavi vulkan eruptirao u uzvratu! Pet golova i bravurozna obrana 11-erca kojom je Dražen Ladić spriječio goste da se pokušaju „vratiti u igru“... Završilo je s nezaboravnih 5-0. Jedan je od glavnih junaka utakmice bio Edin Mujčin, tadašnja maksimirska desetka, koji je bio u izvorištu akcija za čak četiri pogotka. U 13. je minuti s lijeve strane ubacio u kazneni prostor, lopta se odbila od Marka Viduke pa od Igora Cvitanovića, koji je vratio Viduki, a on iz okreta poslao loptu u kut. Već dvije minute kasnije Damir Krznar petom je uposlio Mujčina, a on zavrnuo na peterac, na glavu Cvitanoviću za 2:0. U 24. minuti Silvio Marić pravom je minijaturom oteo loptu gostima, piruetom se “izvukao iz sendviča” dvojice suparničkih igrača, munjevito povukao napad, proslijedio Mujčinu, a on poslao Viduki, koji je otišao suviše desno i činilo se da je prilika propuštena. No, Viduka se othrvao čuvaru pa u padu, klizeći na lijevoj nozi, uspio nekako uputiti loptu, koja je nezadrživo klizila po travi točno u suprotni kut, za velikih 3:0. Beograđane je tada „u igru“ pokušao vratiti francuski sudac Gilles Veissiere. Svi su na stadionu pomislili da je u Dinamovu kaznenom prostoru bila riječ o prekršaju u napadu. Svi, pa i igrači obiju momčadi. I dok su se i plavi i crno-bijeli lagano povlačili prema središtu igrališta, odjednom je postalo jasno da je Veissiere, ničim izazvan, dosudio jedanaesterac za Partizan. Loptu je na bijelu točku namjestio Dejan Vukićević, a Ladić – obranio! I ne samo obranio: Ladić je bekendirao loptu, Vukićević natrčao na odbijanac i ponovno snažno pucao, ali Dinamov je vratar opet čudesno obranio i time dodatno zapalio ionako zahuktalu maksimirsku atmosferu! Samo šest minuta kasnije već je bilo 4:0. Opet je prste umiješao Mujčin. Dodao je udesno Mariću, on loptu propustio do Cvitanovića, koji se sjurio u kazneni prostor, zavrnuo nisku loptu na „prvu vratnicu“, a Marić zakucao u mrežu. Pečat je uslijedio u 69. minuti, nakon filigranski uigrane akcije iz kornera. Prosinečki je iz kuta poslao loptu gotovo paralelno s gol-aut crtom, natrčao je Krznar, uputio „na recepciju“, dakle povratnu prema vrhu kaznenoga prostora, pritom ju je Vladimir Petrović preskočio prethodno fingirajući udarac, da bi je potom dočekao Cvitanović i torpedirao pod gredu za “maksimirsku plavu petardu”.

30.7.2003.

Maribor – Dinamo 1-1 (Liga prvaka, 2. pretkolo, prva utakmica)

Istina je da su domaći napadali, stvorili nekoliko prilika, ali Dinamo je izvukao obećavajućih 1-1 u gostima, a na kraju mogao i pobijediti jer je u smiraju utakmice jednom pogodio vratnicu, a jednom i gredu... Zanimljiv je bio okršaj Maribora i Dinama u prvom dvoboju 2. pretkola Lige prvaka. Mariborčane je s klupe predvodio kasniji znanac iz Prve HNL, trener Matjaž Kek... Oba su pogotka osvanula potkraj prvoga dijela, i to u razmaku od četiri minute. Mihael Mikić poslao je dugu loptu u kazneni prostor, gdje je Niko Kranjčar uspio izmaknuti kontroli domaćih igrača i smjestiti loptu u mrežu za vodstvo Zagrepčana u 34. minuti. Samo četiri minute kasnije bivši je maksimirski nogometaš Miha Golob furiozno povukao napad domaćih po desnoj strani i vješto asistirao Damiru Pekiču koji je nadmudrio plavu obranu i zabio za 1-1. Utakmicu je, pak, s nekoliko atraktivnih poteza začinio i maksimirskiu napadač Eduardo da Silva. Prvo je glavom gađao donji kut, a vratar Stanislav Kuzma uspio odbiti u korner. U nastavku akcije, nakon udarca iz kuta, Boštjan Cesar glavom je uzdrmao gredu. Imao je Eduardo još dvije velike prilike. Prvo je, tehnicirajući u kaznenom prostoru, izvrtio dvojicu igrača, ali je lopta za koji centimetar preletjela vrata. Na samome izmaku utakmice, u sučevoj nadoknadi maksimirski je carioca s dvadesetak metara pogodio vratnicu. Plavi su u uzvratu pobijedili s 2-1 i prošli u sljedeće pretkolo.

30.7.2008.

Domžale – Dinamo 0-3 (Liga prvaka, 2. pretkolo, prva utakmica)

Preskočili su Linfield, prvaka Sjeverne Irske, potom na startu prvenstva svladali Rijeku s 2-0 i uputili se u goste Domžalama... I uvjerljivo trijumfirali. Dinamovi su nogometaši u prvom dvoboju 2. pretkola Lige prvaka svladali Domžale u gostima s 3-0. Bila je to druga uzastopna sezona u kojoj su se plavi u istoj fazi natjecanja sučelili s momčadi iz predgrađa Ljubljane. Sezonu ranije pobijedili su s 2-1 u gostima i 3-1 u Zagrebu, a oba puta su slavili i u njihovu novom okršaju. Dinamo je, dakle, 30. svibnja u Domžalama pobijedio s 3-0, dok je u uzvratu bilo nešto manje uvjerljivih 3-2... U 11. je minuti Mirko Hrgović izveo aut poslavši loptu Ivici Vrdoljaku koji je sa 25 metara proparao mrežu. U 21. je domaći branič Ivan Knezović srušio Sammira koji je odmah potom iz jedanaesterca i zabio za 2-0. Domaći ljevokrilni napadač Džengis Čavušević ubrzo je potom pogodio vratnicu. Pet minuta prije kraja prvoga poluvremena Sammir se na lijevoj strani driblinzima oslobodio čak trojice čuvara i proigrao Josipa Tadića koji je primio loptu na sedam metara i iz okreta poslao u gol za velikih 3-0. U drugom je dijelu domaći vezist Andraž Kirm uzdrmao gredu.

30.7.2013.

Dinamo – Sheriff 1-0 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Nakon što im je na prvoj stepenici suparnik bio prvak Luksemburga, Fola Esch, plavi su u 3. pretkolu Lige prvaka čekali staroga znanca, moldavski Sheriff. Bio je to njihov treći međusobni okršaj u Uefinim natjecanjima, a drugi uzastopno. Samo godinu ranije plavi su izbacili moldavskoga prvaka u istoj ovoj fazi natjecanja svladavši ih s 1-0 u gostima i potom 4-0 u Maksimiru. Time su im uzvratili za “nelagodu” iz jeseni 2010. kad ih je Sheriff pobijedio boljim izvođenjem jedanaesteraca i “potjerao” u play off Europa lige. U ovome novom dvoboju Dinamo je na svom terenu, 30. srpnja, tijesno pobijedio i to pogotkom minutu prije kraja. Zagrepčani su dominirali, lomili obranu, stvarali prilike, ali zabili su tek u samoj završnici. Junior Fernandes probijao je moldavsku obranu na desnom krilu, potom dodao slobodnom Ivi Pintu koji je zavrnuo u sredinu, a Ante Rukavina zabio glavom s desetak metara. Dinamo je kasnije u gostima u Tiraspolu slavio s još uvjerljvijih 3-0.

30.7.2014.

Aalborg – Dinamo 0-1 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Nakon što su s dvaput po 2-0 ispratili litavski Žalgiris malo je nedostajalo da maksimirski nogometaši istovjetnim rezultatom pobijede i danski Aalborg. Dinamo je u prvoj utakmici 3. pretkola Lige prvaka u gostima u Danskoj pobijedio s 1-0 pogotkom Marcela Brozovića u 49. minuti da bi nešto kasnije vratar Nicolai Larsen obranio snažan udarac Paula Machada kad se činilo da će plavi povisiti prednost. Na kraju je, međutim. Aalborg bio taj koji je u uzvratu u Zagrebu slavio upravo s 2-0 i tako se ipak probio u play off dok je Dinamo potom morao razigravati za plasman u Europa ligu u kojoj se na kraju i uspo plasirati. No, i u toj je prvoj utakmici u Danskoj, 30. srpnja, domaći napadač Anders Jacobsen praktički u prvom napadu uspio uzdrmati vratnicu. Dinamo je nešto kasnije uspostavio kontrolu i odigrao vrlo dobro drugo poluvrijeme. Domagoj Antolić u 49. je minuti na lijevoj strani poslao povratnu Brozoviću koji je s ruba kaznenoga prostora efektno plasirao loptu u sami suprotni kut. U uzvratu je upravo Jacobsen dvama pogocima povukao Dance u play off.

30.7.2019.

Dinamo – Saburtalo 3-0 (Liga prvaka, 2. pretkolo, uzvrat)

Već su u prvom dvoboju u Tbilisiju slavili s 2-0 i time praktički osigurali miran uzvrat u Zagrebu. Dinamovi su nogometaši, doduše, dočekali gruzijskoga prvaka Saburtalo pred praznim tribinama zbog Uefine kazne. Gruzijci su nastojali popraviti dojam nakon poraza u prvom dvoboju pa su zaigrali žustrije, povremeno zaprijetili, ali na kraju je – Dinamo slavio s još uvjerljivijih 3-0. Prvi su pogodak plavi zabili u 76. minuti, Mislav Oršić je nakon dvostrukoga proigravanja s Brunom Petkovićem zakucao loptu u mrežu s desetak metara. Nešto kasnije Amer Gojak bio je nadomak kaznenoga prostora i snažnim udarcem pogodio vratnicu da bi Dani Olmo u 88. povukao napad desnom stranom i ubacio u sredinu gdje je Petković u punom naletu s desetak metara povisio vodstvo. Priču je zaključio sam Olmo u četvrtoj minuti sučeve nadoknade vremena kad je s 15 metara s desne strane precizno pogodio suprotni donji kut.