Na današnji dan 03.08.

Na današnji dan...

3.8.1982.

Köln – Dinamo 0-1 (prijateljska)

Bilo je to 90 minuta gromkih zvižduka na Parku prinčeva. Na startu pariškoga turnira Dinamo je pobijedio tadašnjega doprvaka SR Njemačke, momčad Kölna, s 1-0 u utakmici u kojoj je u “krupnom planu” ipak bio – njemački vratar Harald Toni Schumacher. Turnir je odigran nedugo nakon Svjetskog prvenstva u Španjolskoj u kojem su čak trojica Kölnovih igrača, tadašnjih svjetskih zvijezda, nastupila u finalnom dvoboju protiv Italije: vratar Schumacher, Pierre Littbarski i Klaus Fischer. S klupe ih je predvodio proslavljeni nizozemski trener Rinus Michels. Francuzi, međutim, nisu zaboravili brutalan Schumacherov start na Patricku Battistonu u dvoboju SR Njemačke i Francuske u polufinalu SP-a. I do danas taj trenutak figurira kao jedan od najbrutalnijih prekršaja u povijesti svjetskih prvenstava. Schumacher je, stoga, na turniru u Parizu bio pod posebnim osiguranjem, a kad je već odlučio nastupiti, morao je pretrpjeti zaglušujuće salve zvižduka. Köln je protiv Dinama zaigrao u najboljem sastavu, bili su tu, dakle, i Schumacher i Littbarski i Fischer kao i tadašnji jugoslavenski reprezentativac, ranija zvijezda Sarajeva, profinjeni vezist Edhem Šljivo. Zagrepčani su pobijedili s 1-0, a pogodak je osvanuo u 63. minuti. Marko Mlinarić ubacio je iz kuta, a Eddie Krnčević glavom “na prvoj vratnici” skrenuo loptu u mrežu. Nešto ranije Mlinarić je izveo slobodan udarac, lopta se odbila od “živog zida”, a u nastavku akcije Velimir Zajec vratio Snješku Cerinu koji je zatresao mrežu, ali je sudac ipak označio zaleđe. Dinamo je ovom pobjedom izborio plasman u finale gdje ga je čekao brazilski Atletico Mineiro iz Belo Horizonte u čijem su sastavu također bila trojica igrača koji su plijenili na SP-u, ali u dresu “carioca”: Eder, Toninho Cerezo i Luisinho. Brazilci su ipak slavili s 1-0.

3.8.2011.

Dinamo – HJK Helsinki 1-0 (Liga prvaka, 3. pretkolo, uzvrat)

Dva gola u Finskoj već su pogurali Dinamo prema play offu Lige prvaka. Plavi su u prvom dvoboju u gostima svladali HJK Helsinki s 2-1, ali pobjedu je ipak trebalo potvrditi i u maksimirskom uzvratu. Zagrepčani su igrali silovito, lomili suparničku obranu, stvarali brojne prilike, pogodak je konstantno “visio u zraku”, ali mrežu su uspjeli zanjihati tek u 90. minuti. Sammir je povukao napad, snažno pucao malo iskosna s desne strane, vratar daleko odbio loptu, ali na nju je u punom trku na lijevoj strani na 25 metara od vrata natrčao Luis Ezequiel Ibañez, furiozno se stuštio u kazneni prostor pa sa 14 metara zaskucao u gol za konačnih 1-0.

3.8.2017.

Odd – Dinamo 0-0 (Europa liga, 3. pretkolo, uzvrat)

Primljeni pogodak u Zagrebu i tijesna pobjeda nisu baš nudili “miran san” uoči uzvrata u gostima. Plavi su na utakmicu protiv Odda u norveški Skien putovali nakon pobjede s 2-1 na svom terenu. I bio je to “vatreni” uzvrat, lopte su frcale pred objema vratima, domaći su pritiskali i prijetili, a s druge je strane i Dinamo stvarao i propuštao brojne prilike. Junior Fernandes je, primjerice, u 81. minuti pogodio vratnicu. U samoj su završnici, međutim, i domaći bili nadomak pogotka koji bi im omogućio prolaz u play off. Četiri minute prije kraja plavi su ostali s desetoricom nakon što je Dani Olmo zaradio drugi žuti karton. Dinamo je ipak izdržao i s končanih 0-0 izborio play off. Ondje ga je, međutim, zaustavio albanski Skënderbeu zahvaljujući golu u gostima. Bilo je to prvi put nakon 10 sezona da su plavi propustili plasirati se u skupinu nekog Uefinog natjecanja.