Na današnji dan 01.08.

Na današnji dan...

1.8.1993.

Croatia – Hajduk 4-4 (Superkup, prva utakmica)

Treća utakmica plavih i bijelih sa čak osam postignutih pogodaka. I sva tri puta uz istovjetni rezultat: 4-4. Tako je bilo u dvoboju Hajduka i Gradjanskog u Splitu 1923. godine, bilo je i u Zagrebu u sezoni 1940/’41. i ponovno u Zagrebu 52 godine kasnije. U prvoj utakmici za pokal Superkupa, igranoj u Maksimiru, tadašnja Croatia i Hajduk odigrali su, dakle, 4-4, i pritom ravnomjerno “podijelili pogotke”. Složili su jednaku ”mjericu” u svakom poluvremenu: 2-2 u prvom i jednak učinak u drugom dijelu. Gosti su poveli u 15. minuti kad je Dean Računica s ruba kaznenog prostora prebacio istrčalog vratara Dražena Ladića i pogodio rašlje. Plavi su izjednačili iz kontranapada u 21. nakon što je Igor Cvitanović utrčao u kazneni prostor, zavrnuo, a Srđan Mladinić skrenuo loptu u svoju mrežu. Nova dva gola osvanula su u završnici prvoga dijela. Goran Vlaović u 41. je minuti lobao vratara Vatroslava Mihačića nakon što su ga u sjajnoj akciji u priliku gurnuli Sejad Halilović i Joško Jeličić. Ipak, samo dvije minute kasnije Ivica Mornar lansirao je loptu pod gredu za 2-2. Upravo je Mornar u 55. minuti u punom naletu iskoristio ubačaj s krila i doveo Splićane u vodstvo. Cvitanović je u 64. lukavo zavukao loptu kroz suparničku obranu u kazneni prostor, dohvatio ju je Josip Gašpar i pogodio kut za novo izjednačenje. No, Nenad Pralija u 69. je iskoristio slabu reakciju maksimirske obrane i ponovno doveo goste u vodstvo. Dvije minute kasnije Vlaović je postavio konačnih 4-4. Prvo je Cvitanović snažnim udarcem uzdrmao gredu, a Vlaović natrčao na odbijenu loptu i smjestio je u mrežu. Unatoč ovakvoj kanonadi, u uzvratnom je dvoboju bilo nešto “mirnije”: Hajduk i Croatia odigrali su 0-0 što je značilo da su Splićani osvoji pokal zbog pogodaka u gostima.

1.8.2007.

Domžale – Dinamo 1-2 (Liga prvaka, 2. pretkolo, prva utakmica)

Nakon što su se prilično “hrvali” s Xäzärom, prvakom Azerbajdžana, na otvaranju europske sezone preskočivši ga tek u produžetku, maksimirski su nogometaši u 2. pretkolu ipak zaigrali odlučnije i čvršće i bez poteškoća svladali slovensko Domžale. U prvom su dvoboju u Sloveniji pobijedili s 2-1. Momčad je letjela na “mlazni pogon” Luke Modrića i Tome Šokote. Već je u sedmoj minuti Modrić probio stranu, dojurio do gol-aut crte i ubacio u peterac gdje je spretno reagirao Šokota i poslao u mrežu. Nešto kasnije “zamijenili su uloge”, Šokota je preuzeo rolu asistenta tako što je u 51. minuti proigrao Modrića, koji se sjurio u kazneni prostor gdje ga je srušio domaći branič Janez Aljančič. Loptu je na bijelu točku namjestio sam Modrić i lansirao ju pod gredu. Tri minute prije kraja Dražen Žeželj najbolje se snašao u gužvi u kaznenom prostoru i smanjio vodstvo plavih. Kasnije je u uzvratu Dinamo pobijedio s još uvjerljivijih 3-1.

1.8.2012.

Sheriff – Dinamo 0-1 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Pregrmjeli su bugarski Ludogorets u “ludoj” završnici u kojoj je Domagoj Vida zabio glavom u osmoj minuti sučeve nadoknade vremena, a sad im se ispriječio “stari znanac i dužnik”, moldavski Sheriff. Dvije godine nakon što ih je Sheriff izbacio u 3. pretkolu Lige prvaka i svladao u uzvratu u Maksimiru boljim izvođenjem jedanaesteraca, potjeravši ih u play off Europa lige, plavi su dočekali priliku za “naplatu duga”. A, na kraju su ga i “naplatili”. Zagrepčani su u prvom dvoboju u Tiraspolu pobijedili s 1-0, potom se u uzvratu u Zagrebu nadovezali s gromkih 4-0 i uzvratili Moldavcima za “nelagodu” od dvije godine ranije. U tom prvom dvoboju u Tiraspolu, 1. kolovoza, jedini je strijelac bio Fatos Beqiraj, ali tako što mu je loptu maestralno servirao Milan Badelj. Maksimirski je kapetan povukao napad s centra, primaknuo se kaznenom prostoru pa filigranski preciznom loptom između četvorice braniča “izgurao” Beqiraja samog pred vratara za vodstvo plavih.