Hrvatska - Kanada 4:1

Hrvatska preokretom do uvjerljive pobjede

Preokretom u završnim minutama prvoga poluvremena hrvatski su nogometaši stišali decibele na kanadskom, a pojačali na onom dijelu tribina kojim su prevladavali navijači u crveno-bijelim kvadratićima. Nakon ranog vodstva Kanađana već u drugoj minuti momčad izbornika Zlatka Dalića do kraja je poluvremena okrenula “vagu” na svoju stranu i dvama pogocima brzopotezno “istrgnula” vodstvo iz suparničkih ruku, a u nastavku dodala još dva gola.

U dvoboju 2. kola F skupine Svjetskog prvenstva Hrvatska je u Al Rayyanu pobijedila Kanadu s 4:1 u utakmici u kojoj su ovom prilikom nastupila trojica aktualnih Dinamovih igrača. Vratar Dominik Livaković na travnjaku je proveo svih 90 minuta, Bruno Petković ušao je u 60. umjesto strijelca drugog gola Marka Livaje, dok je Mislav Oršić u 86. zamijenio Ivana Perišića.

Petković i Oršić pokrenuli su akciju u sučevoj nadoknadi vremena za četvrti pogodak “vatrenih”.

U ranije odigranoj utakmici iste skupine Maroko je svladao Belgiju s 2:0. To ujedno znači da nakon dva odigrana kola Maroko i Hrvatska imaju po četiri boda, Belgija tri dok su Kanađani bez bod(ov)a.

U zadnjem će se kolu, 1. prosinca, sučeliti Belgija i Hrvatska te Kanada i Maroko. “Vatrenima” će za siguran prolaz u sljedeći krug biti dovoljan i bod protiv Belgije.

Kanađani su poveli već u 2. minuti kad je Cyle Larin poslao loptu udesno za Tajona Buchanana, on zavrnuo pred vrata, a Alphonso Davies glavom s desetak metara pogodio za vodstvo.

PREOKRET NAKON VODSTVA KANADE

Mateo Kovačić u 22. je minuti prošao lijevom stranom i poslao u for u kazneni prostor gdje je Livaja za nijansu bio kratak. Samo četiri minute kasnije Andrej Kramarić “najavio” je preokret tako što je zatresao mrežu poslije dva vješta driblinga na desnoj strani, ali pomoćni je sudac označio da je u začetku akcije Livaja bio u zaleđu.

Upravo je Livaja u 35. minuti, nakon sjajnog Kovačićeva dodavanja, propustio veliku priliku, kanadski vratar Milan Borjan zaustavio mu je udarac u situaciji “jedan na jedan”. No, samo minutu kasnije ipak se zatresla kanadska mreža. Kovačić je na lijevoj strani produžio loptu Perišiću, on sa samog kuta kaznenog prostora ubacio u sredinu, a Kramarić s te iste strane vješto ljevicom pogodio suprotnu “malu mrežu”.

Osam minuta kasnije Livaja se “osvetio” Borjanu za raniju akciju i ovaj ga put uspio svladati efektnim pogotkom. Josip Juranović je, nakon duplog pasa s Kramarićem uz desnu aut-crtu, pojurio prema sredini. Nakratko su je Kanađani presjekli, ali opet ju je prihvatio Juranović pa spretno podvalio donji u for Livaji koji je precizno sa 17 metara pogodio sami kut za puni rezultatski preokret.

Na otvaranju drugoga dijela Jonathan Osorio potegnuo je sa 17 metara, a lopta proletjela pored same vratnice. Vratar Borjan ubrzo je potom obranio naoko siguran pogodak kad je Luka Modrić s desna poslao povratnu, a Kramarić u punom naletu gađao iz prve s desetak metara. Dvije minute kasnije zaiskrilo je i na drugoj strani kad je Livaković iščupao loptu ispod grede nakon snažnog udarca Jonathana Davida s 18 metara.

U 70. je minuti Kramarić svojim drugim pogotkom “primirio” utakmicu. Perišić je zavrnuo s lijeva, a Kramarić na “drugoj vratnici” vješto primio desnom pa odmah potom lijevom pogodio suprotnu “malu mrežu”.

Borjan je osam minuta kasnije ponovno bio pred kanonadom, prvo je snažno gađao Perišić, kanadski vratar odbio do Kovačića koji je u kaznenom prostoru mirno spustio Marcelu Brozoviću, ali ovaj je put Borjan uspio bekendirati silovit udarac.

Priču su u četvrtoj minuti sučeve nadoknade vremena zaključili asistent Oršić i strijelac Lovro Majer. Petković je poslao loptu u for, kanadski branič Kamal Miller nije ju uspio ukrotiti, dohvatio ju je Oršić i u kontri krenuo prema “osamljenom” Borjanu. Pritom ga je pratio Majer, bila je to situacija “dva na jedan”. Kad se Oršić posve primaknuo kanadskom vrataru mirno je loptu proslijedio udesno za Majera koji ju je zakucao u praznu mrežu.

SLAVIO I MOHARRAMI

Inače, još u petak je i Iran našeg Sadegha Moharramija odigrao svoju drugu utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Kataru. Iran je u dvoboju 2. kola skupine B slavio protiv Walesa 2:0. Moharrami u toj utakmici nažalost nije upisao minutažu.

U skupini B Iran nakon dva kompletirana kola drži drugo mjesto s tri boda, jednim manje od prvoplasirane Engleske. Na trećem mjestu je SAD s dva boda, a na začelju skupine nalazi se Wales s jednim osvojenim bodom.

Al Rayyan, 27. studenoga 2022.

Svjetsko prvenstvo, skupina F, 2. kolo

Hrvatska – Kanada 4:1

Khalifa International Stadium

Hrvatska: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modrić (86. Pašalić), Brozović, Kovačić (86. Majer) – Kramarić (73. Vlašić), Livaja (60. Petković), Perišić (86. Oršić)

Izbornik: Zlatko Dalić

Kanada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller, Laryea (62. Hoilett) – Buchanan, Hutchinson (73. Adekugbe), Eustaquio (46. Kone), Davies – Larin (46. Osorio), David (73. Cavallini)

Izbornik: John Herdman

Sudac: Andres Matonte (Urugvaj)

Strijelci: 0:1 Davies (2.), 1:1 Kramarić (36.), 2:1 Livaja (44.), 3:1 Kramarić (70.), 4:1 Majer (90+4.)