Rijeka – Dinamo 1:2

Dinamo preokretom do pobjede, junaci Emreli i kapetan Ademi

U nedavnim je utakmicama dvaput u zoni između 17 i 20 metara uzdrmao gredu, a ovaj put napokon i – mrežu. Dinamov napadač Mahir Emreli pogotkom je u 79. minuti inicirao preokret u derbiju na Rujevici u kojem su plavi u ogledu 30. kola HT Prve lige pobijedili Rijeku s 2:1 i time, dakako, zadržali mjesto na vrhu prvenstvene ljestvice. Dinamo i dalje ima dva boda više od prvog pratitelja Osijeka, sedam više od Hajduka i osam od četvrtoplasirane Rijeke. Pritom Dinamo i Hajduk imaju po utakmicu manje.

Bio je to ujedno prvi Emrelijev pogodak u Dinamovu dresu, a pobjedu plavima osigurao je kapetan Arijan Ademi golom sedam minuta kasnije.

Derbi na Rujevici ponudio je nogometni spektakl, otvorenu igru s mnoštvom prilika i rezultatskim preokretom koji je na kraju otišao na Dinamovu stranu. Prva je mrežu zatresla Rijeka, i to praktički na otvaranju utakmice, već u 6. minuti, i to uz dva sjajna poteza koje su potpisali Abass Issah i Adam Gnezda Čerin. Prvo se riječki napadač Issah izvukao na lijevu stranu i kroz gužvu efektno podvalio loptu za slovenskog vezista koji je utrčao u kazneni prostor, oslobodio se Stefana Ristovskog pa s lijeva desnom nogom precizno pogodio suprotni donji kut za vodstvo domaćih.

Plavi su rezultatski preokret najavili u 79. minuti kad je u dugoj akciji i s mnoštvom proigravanja pred riječkim kaznenim prostorom na kraju Komnen Andrić podvalio rolicu za Emrelija, a on ljevicom iz prve sa 17 metara pogodio sami kut. Potpuni je preokret potpisao maksimirski kapetan Ademi pobjedonosnim golom u 86. minuti. Petar Bočkaj zavrnuo je s lijeva, Marko Tolić u kaznenom prostoru produljio loptu, Ademi je prsima primirio i silovito s desetak metara zakucao u kut.

Dinamo je nakon Rijekina vodećeg pogotka pokušao uzvratiti u 17. minuti kad je Josip Mišić na desnoj strani poslao sjajnu dubinsku paralelu za Ristovskog, on zavrnuo u sredinu gdje ju je u padu dohvatio riječki stoper Anton Krešić. Međutim, lopta se odbila na vrh peterca gdje je vrebao Bruno Petković i, također u padu, uspio ju zahvatiti, ali ipak mu se u zadnji trenutak ispriječio vratar Nediljko Labrović.

Riječki je napadač Josip Drmić u 26. minuti priredio minijaturu za pljesak. Prihvatio je loptu na desnom krilu, gotovo uz korner zastavicu, potom se sjurio uza samu gol-aut crtu, vještim driblingom oslobodio čuvara, pa povratnom proigrao Issaha. No, on je u naletu s desetak metara promašio loptu.

Dinamo je preuzeo inicijativu u drugih dvadesetak minuta prvoga dijela. Bočkaj je s lijeva proigrao Mislava Oršića koji je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, vještim se manevrom othrvao trojici braniča i poslao rolicu Ameru Gojaku, a on ju s ruba šesnaesterca lansirao pored gola.

Na startu drugoga poluvremena u igru je ušao Andrić umjesto Gojaka i odmah priredio probleme riječkoj obrani. Spretno je izbjegao zaleđe i prihvatio dugu loptu u kaznenom prostoru osvanuvši sam pred riječkim vratarem. Ipak, završni dodir nije bio najbolji jer ga je Labrović u zadnji trenutak uspio omesti...

Drmić je u 62. minuti u polukontri osvanuo sam pred vratarem Dominikom Livakovićem s desne strane, ali je poslao loptu preko gola.

Već je u sljedećoj akciji zaprijetio Dinamo, s lijeva je ubacio Bočkaj, a na drugoj vratnici loptu glavom dočekao Ristovski, ali i on je prebacio vrata. Plavi su blizu pogotku bili odmah nakon toga, Emreli je na desnoj strani u 64. minuti proigrao Andrića, on ubacio, a Bočkaj ljevicom volejem torpedirao loptu uza samu bližu vratnicu.

U 73. je Robert Murić proigrao Drmića koji se u polukontri sjurio kroz sredinu, opasno gađao u sami kut, ali je Kevin Theophile u zadnji trenutak okrznuo loptu koja se otkotrljala u korner.

U četvrtoj minuti sučeve nadoknade vremena isključen je riječki stoper Krešić nakon što je laktom u glavu pogodio Emrelija. Nakon pregleda VAR-a dobio je izravni crveni karton.

Dinamo će u sljedećem kolu, 15. travnja, na svom terenu dočekati Istru 1961.