Turnir Mladen Ramljak

Dinamo pobijedio Real; plavi u finalu protiv Udinesea

Autor fotografije: Pixsell

Dinamo je “kraljevskom” igrom pobijedio kraljevski klub, plavi su slavili protiv Reala s 1:0 u zadnjem kolu u skupini i time izborili plasman u svoje 16. finale međunarodnog juniorskog turnira Mladen Ramljak. U prethodnih 18 izdanja plavi su 12 puta podizali pokal i pritom još triput dohvatili drugo mjesto.

Subotnja utakmica bila je poslastica turnira, zanimljiv nogomet, domaćin protiv kraljevskog kluba i okršaj dviju momčadi koje su samo dan ranije zbirno postigle čak 12 pogodaka: prvo je Real zabio pet bečkom Rapidu da bi odmah potom Dinamo postigao sedam u dvoboju protiv bugarskog Ludogoretsa. Dan kasnije nogometašima trenera Ivana Senzena bio je, eto, dovoljan “samo” jedan za pobjedu. U zadnjem, 3. kolu A skupine, plavi su slavili s 1.0 pogotkom Gabriela Rukavine u sučevoj nadoknadi prvoga poluvremena što znači da će zagrebačka momčad u nedjeljnom finalu u 11:30 sati igrati protiv pobjednika B skupine, talijanskog Udinesea.

Neizvjesno je bilo i prijepodne u raspletu B skupine gdje je brazilski velikan Flamengo iz Rio de Janeira nespretno primio gol nevjerojatnom pogreškom vlastite obrane i odigrao 1:1 protiv Udinesea što ga je koštalo boljeg plasmana. Tako je Flamengo na kraju skliznuo na treće mjesto s jednakim brojem bodova kao i drugoplasirani Maccabi Tel Aviv, ali uz slabiju gol-razliku. Zadnji u skupini je lanjski pobjednik turnira, danski Odense, s tri boda.

Mladi maksimirski desni bek Lovro Gubijan bio je u izvorištu većine obećavajućih akcija plavih. Upravo je on u drugoj minuti sučeve nadoknade prvog dijela oštro zavrnuo loptu s desna u sredinu, a na nju natrčao Rukavina i udarcem iz prve sa 17 metara pogodio sami donji kut za 1:0.

Gubijan je i u 35. minuti presjekao loptu na sredini, proigrao Rukavinu na lijevoj strani, on odmah produžio do Lennyja Ilečića koji je istrčao sam pred vratara i potegnuo iz prve. Ipak, Realov čuvar mreže, Guillermo Sunico, pravodobno mu je ušao u udarac.

Mladi Dinamov desni bek samo tri minute kasnije efektno je poslao dubinsku loptu u kazneni prostor, ondje ju je prihvatio Marko Brkljača, poslao povratnu rolicu Anesu Krdžaliću koji je iz prve silovito gađao s desetak metara s desna, a lopta prohujala malo preko gola.

I kraljevski je klub, dakako, imao svoje prilike. Stoper Axel Espinola  u 29. je minuti presjekao loptu, koju je potom prihvatio Cesar Palacios, proslijedio petom, a Yeray Lancha sa 17 metara lansirao loptu malo pored rašlji.

U smiraju prvoga dijela, neposredno uoči Dinamova pogotka, Real je bio nadomak vodstvu. Palacios je vješto prihvatio loptu pa stisnuo volejem, ali je maksimirski vratar Luka Pršlja uspio bekendirati.

Zanimljivo je da je Realov trener, nekadašnji proslavljeni igrač kraljevskog kluba i Liverpoola, Alvaro Arbeloa, u poluvremenu promijenio gotovo kompletnu postavu. Na terenu je iz prvoga dijela ostavio tek vratara, desnoga beka i lijevog stopera. No, takav manevar nije donio suviše promjena. Štoviše, u 70. minuti je Dinamo imao dvije prilike, kapetan Luka Lukanić prvo je silovito gađao, a vratar Sunico odbio. U nastavku akcije opet je Lukanić dohvatio loptu i gurnuo u priliku Frana Čuljka koji je s lijeva poslao loptu pored suprotne vratnice.

Ubrzo je potom i Brkljača sjajnom dubinskom loptom kroz suparničku obranu proigrao Čuljka, a on iz prve s ruba kaznenog prostora nije dobro zahvatio loptu pa ju je vratar bez suviše poteškoća uhvatio.

Dinamo je imao i sreće u zadnjim sekundama utakmice kad je Enrique Herrero s vrha peterca s lijeve strane silovito lansirao loptu malo iznad grede.

Zagreb, 6. kolovoza 2022.

Turnir Mladen Ramljak, skupina A, 3. kolo

Dinamo – Real Madrid 1:0 (2x40 minuta)

Stadion Maksimir, teren “Zlatko Cico Kranjčar”

Dinamo: Pršlja – Gubijan, Katinić, Živković, Cvetko (69. Katalinić) – Čaić; Krdžalić (63. Leko), Brkljača (78. Ruškovački), Lukanić, Rukavina (69. Čuljak) – Ilečić (63. Topić)

Trener: Ivan Senzen

Real Madrid: Sunico – Perea, Camero (41. Ramon), Espinola, Enriquez (41. Perales) – Cucalon (41. Moreno); Fortuny (41. Alonso), De Llanos (41. Guerrero), Palacios (41. Mesonero), Lancha (41. Mascaro) – Hernandez (41. Herrero)

Trener: Alvaro Arbeloa

Sudac: Luka Slišković (Hrvatska), Gledatelja: 750

Strijelci: 1:0 Rukavina (40+2.)

Rezultati, subota, 3. kolo; skupina A: Dinamo – Real Madrid 1:0, Rapid Beč – Ludogorets 4;0; redoslijed:  1. Dinamo 7, 2. Real Madrid 6, 3. Rapid Beč 4, 4. Ludogorets 0;

skupina B: Maccabi Tel Aviv – Odense 4:1, Flamengo – Udinese 1:1; redoslijed: 1. Udinese 5, 2. Maccabi Tel Aviv 4, 3. Flamengo 4, 4. Odense 3;

Raspored, finalni dan, nedjelja, finale: Dinamo - Udinese (11:30h), za 3. mjesto: Real Madrid – Maccabi Tel Aviv (09:30h); za 5. mjesto: Flamengo – Rapid Beč (09:45h); za 7. mjesto: Odense – Ludogorets (08:30h).