3. kolo HT Prve lige

Derbi susret bez pobjednika

Autor fotografije: Luka Stanzl/Pixsell

Šest pogodaka, lopte koje frcaju u rašlje, pod gredu, u “malu mrežu”, rezultatski preokreti i na kraju – podjela bodova. Nogometaši Dinama i Rijeke u neizvjesnoj su i spektakularnoj utakmici odigrali 3:3 u ogledu 3. kola HT Prve lige pri čemu se još dugo razlijegao pljesak sjajnoj izvedbi obaju sastava. Dobra igra, silina, energija i napadački nogomet će, unatoč ponekim pogreškama u zadnjem redu i remiju, ipak biti dobar poticaj uoči srijede kad će plavi u prvom dvoboju 3. pretkola Lige prvaka ugostiti varšavsku Legiju.

Nogometne romantičare su ovom prilikom razgalili i riječki napadači Abass Issah s dva gotovo “kopirana” projektila u “malu mrežu” i Josip Drmić efektnim golom iz okreta, a na drugoj strani Lovro Majer sjajnim lobom iz prve, Mislav Oršić polulobom iz okreta pod gredu...

Štoviše, Oršić se ovim pogotkom popeo na treće mjesto povijesne ljestvice Dinamovih igrača s najviše postignutih golovima u međusobnim službenim dvobojima protiv Rijeke. Na vrhu je El Arabi Hilal Soudani s 14, slijedi Slaven Zambata s 13, dok treće mjesto dijele Oršić i Igor Cvitanović, svaki s devet golova.

Ove je nedjelje mrežu načeo Dino Perić čime je i on “začinio” zanimljivu statistiku. Ovo mu je peti gol u karijeri u HT Prvoj ligi od čega treći u mreži Rijeke.

Majer je u 9. minuti zavrnuo iz kuta nakon čega je uslijedio “glavomet” s tri vezana poteza: Mario Gavranović dočekao je loptu na “drugoj vratnici”, poslao u sredinu gdje je Bartol Franjić vratio na vrh peterca, a Perić u skoku skrenuo u mrežu ispred vratara Nediljka Labrovića. Sva tri poteza, dakle od Gavranovićeva dodavanja preko Franjićeve asistencije do Perićeva pogotka “potpisana” su udarcima glavom.

Riječani su se vratili u igru u 23. minuti kad su unutar dvadesetak sekundi prvo kreirali i propustili veliku priliku, ali odmah potom osvojili loptu i – izjednačili. Drmić je iskoristio grešku plave obrane, namjestio se na udarac u izglednoj situaciji, ali mu je Stefan Ristovski u zadnji trenutak presjekao loptu. Pritom se Dinamov branič primaknuo aut-crti, istrčao iz opasne zone i u trenutku kad se očekivala mirna organizacija napada poslao je nisku loptu u sredinu pri čemu ju je presjekao njegov sunarodnjak, makedonski branič Darko Velkovski. U nastavku je proslijedio ulijevo gdje ju je dočekao Issah pa desnom nogom neobranjivo lansirao u “malu mrežu”.

Devet minuta kasnije Dinamo je, slično kao i Rijeka, imao zanimljivu “uvertiru” u pogodak. Luka Ivanušec s “oršićevske” je pozicije, s lijeve strane sa 17 metara, gađao desnom nogom suprotne rašlje, ali lopta je “pobjegla” tek za koji centimetar. No, u sljedećem napadu, u istoj minuti, plavi su dohvatili novo vodstvo. Luka Menalo primirio je loptu u riječkom kaznenom prostoru, ali je pritom u punom naletu dojurio Majer, potegnuo iz prve s 14 metara i lobom poslao loptu u mrežu.

No, razigrani, rastrčani i lukavi Riječani novim su dvama efektnim golovima u završnici prvoga dijela posve preokrenuli rezultat. Majer je u 38. minuti na svojoj polovici uz aut-crtu vraćao loptu braničima, ali dodavanje je bilo suviše lagano, presjekao ju je sveprisutni Issah i “kopirao” svoju prethodnu minijaturu: opet je sa 17 metara desnom nogom poslao loptu na isto mjesto i zanjihao “malu mrežu”.

Pet minuta kasnije gosti su bili u vodstvu. Drmić je dočekao loptu na rubu kaznenoga prostora pa iz okreta ljevicom “proparao” rašlje.

Dinamo je u drugom dijelu žustrije krenuo u željeni preokret. Gavranović je zaprijetio u 50. minuti, a Labrović obranio praktički na gol-crti. Ubrzo je bljesnuo Oršić i odlučio pokazati dio repertoara kojeg su ranije predstavili suparnici. Kevin Theophile ubacio je s desna, vratar Labrović ispustio loptu pri istrčavanju, dočekao ju je Oršić i iz okreta polulobom torpedirao pod gredu.

Sudac Tihomir Pejin u 75. je minuti već pokazao na jedanaesterac za Dinamo kad je Prince Ampem u svom kaznenom prostoru srušio Lirima Kastratija nakon efektnog dubinskog dodavanja Brune Petkovića. No, pomoćni je sudac ipak označio zaleđe. Dvije minute kasnije Labrović je zaustavio snažan Petkovićev udarac glavom.

Zagreb, 1. Kolovoza 2021.

HT Prva liga, 3. kolo

Dinamo – Rijeka 3:3

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Ristovski, Theophile, Perić, Franjić – Jakić; Menalo (65. Kastrati), Majer (65. Mišić), Ivanušec, Oršić (89. Čop) – Gavranović (65. Petković)

Trener: Damir Krznar

Rijeka: Labrović – Tomečak, Escoval, Velkovski, H. Smolčić, Vukčević (65. Ampem) – Liber (79. Selahi), Lepinjica (65. Stanić), Pavičić, Issah (88. Galović) – Drmić (79. Obregon)

Trener: Goran Tomić

Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac), Gledatelja: 1.507

Strijelci: 1:0 Perić (9.), 1:1 Issah (23.), 2:1 Majer (32.), 2:2 Issah (38.), 2:3 Drmić (43.), 3:3 Oršić (59.)