Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Zanimljivost

Afrikanci u dresu Dinama

Autor fotografije: Pixsell

Rođeni su i odrasli u tropskoj klimi srednje i zapadne Afrike, a čim bi se približili Maksimiru, dočekao bi ih – snijeg. Na takav se način vrijeme „poigralo“ s prvim Dinamovim Afrikancem u povijesti, Samuelom Okwarajijem, tako je bilo i kasnije s prvim afričkim igračem u Maksimiru u doba HNL-a, Patriceom Kwedijem, a tako je i sad kad je ugovor s plavima potpisao zadnji, ali zasigurno ne i posljednji Afrikanac u nizu, Iyayi Atiemwen.

Donedavni igrač Gorice, Nigerijac Atiemwen, koji je ovoga tjedna „parafirao“ petogodišnji ugovor s plavima, deseti je afrički nogometaš u povijesti maksimirskoga kluba. A, svima je njima led probijao popularni – Štef!

Pravo mu je ime Samuel Okwaraji, također je Nigerijac, ali Dinamovi su mu drukeri još u startu od milja tepali nadimkom Štef. Zaigrao je za plave još prije 33 godine i time, dakle – čak i doslovno – „probijao led“. Kad je Okwaraji zakoračio u Maksimir stadion je bio okovan snijegom i ledom pa se u takvim (ne)prilikama morao probijati do terena, ali i do mjesta u momčadi.

„Mogu voditi loptu glavom do jutra“, samouvjereno je govorio po dolasku u Maksimir. No, u udarnom je sastavu upisao samo jednu službenu utakmicu, u prvenstvenom dvoboju protiv Prištine 1986. godine u pobjedi 4:3. No, bila su to neka drukčija vremena: kad je Okwaraji zaigrao za Dinamo „plavi“ je navijački puk pljeskao simpatičnome došljaku čak i kad bi pogrešno dodao loptu, promašio vrata ili izgubio duel. Danas gotovo nezamislivo. Nigerija se, istina, na svjetsku nogometnu scenu lansirala tek plasmanom na SP 1994. u SAD-u, pa je nekako i bilo shvatljivo da ga u Maksimiru nitko niti nije tretirao pojačanjem. Mediji su se tada mučili ne bi li darovitom Nigerijcu ispravno napisali prezime pa je ponekad, umjesto Okwaraji, znalo osvanuti i Okwarato i Okwarati. Kasnije je igrao za Austriju iz Klagenfurta, potom za Stuttgart i Ulm.

Uspješan je bio i izvan terena - diplomirao je međunarodno pravo na Sveučilištu u Rimu. Štoviše, u Dinamu je i došao baš iz Rima. Čak se spremao i za doktorat. Uz engleski i igbo jezik koji su u upotrebi u Nigeriji, govorio je i talijanski, španjolski, njemački, a znao je i ponešto hrvatskog.

Okwaraji je, nažalost, preminuo tri godine nakon svoje maksimirske epizode. Srce mu je zatajilo 12. kolovoza 1989. za vrijeme utakmice. Preminuo je na terenu stadiona u Lagosu u dresu nigerijske reprezentacije u 77. minuti utakmice protiv Angole u kvalifikacijama za SP. Bilo mu je tek 25 godina, a stručnjaci su kasnije otkrili da je imao srčanu manu. Danas se ispred nacionalnoga stadiona u Lagosu nalazi Okwarajijeva bista kojoj je kipar isklesao „Štefov“ karakterističan prodoran pogled s uzdignutom glavom i spuštenim „dreadlocksicama“, imidžem kojeg je razvio tek po odlasku iz Maksimira...

Na afričkom je Kupu nacija 1988. postigao najbrži pogodak u povijesti tog natjecanja, a iste je godine nastupio i na Olimpijskim igrama u Seoulu.

Okwaraji je bio ukupno deseti stranac u klupskoj povijesti. Austrijanci Heinlein, Mantler i Chmelicek, Englez Stone, Mađari Abraham i Sipos i Nijemac Dreiseitel nastupali su za purgere još prije Drugoga svjetskog rata, Peruanac Moreno igrao je za drugu momčad plavih 1980., a godinu kasnije došao je australski Hrvat Eddie Krnčević... U međuvremenu su na probi još sedamdesetih godina bila šestorica Južnoamerikanaca. Nakon Okwarajija maksimirska su se vrata širom otvorila i brojnim drugim strancima pa su tako već 1990. došli tada popularni Kostarikanci Hernan Medford i Ronald Gonzalez, koji su iste godine, neposredno prije dolaska u Dinamo, zablistali na SP u Italiji. Ubrzo potom je, u premijernoj sezoni HNL-a, za plave nastupao Mađar Peter Vig...

Kako god, „Štefov“ su put slijedili i brojni drugi Afrikanci. Kamerunac Patrice Kwedi došao je 2002. također „gacajući“ po snježnom pokrivaču, tri i pol godine kasnije plavi je dres odjenuo i njegov sunarodnjak Mathias Chago, još jedan veliki miljenik zagrebačke publike. Uslijedili su Franck Did'dy Guela iz Obale Bjelokosti, Lee Addy iz Gane, potom Bakary Bouba Sare, rođen na Obali Bjelokosti, a kasnije reprezentativac Burkine Faso... Senegalac Badara Badou Badji prije četiri je godine nesmiljeno parao suparničke mreže u dresu Dinama II i potom uspio dohvatiti i jedan službeni nastup za udarni sastav. Zadnji maksimirski Afrikanac Tongo Doumbia, reprezentativac Malija rođen u Francuskoj, igrao je za plave sve do listopada prošle godine.

Atiemwen je, dakle, prvi maksimirski Nigerijac nakon Okwarajija, a u Dinamu će imati i poseban izazov jer će „uskočiti u kopačke“ zasigurno najboljega afričkog nogometaša u Dinamovoj povijesti. Naš popularni Alžirac El Arabi Hilal Soudani, zasad jedini predstavnik Sjeverne Afrike u povijesti našega kluba, punih je pet godina nosio plavi dres, a lani je postao i najbolji strijelac Prve HNL.

Računamo li, dakle, igrače koji su upisali barem jedan službeni nastup za Dinamov udarni sastav, Atiemwen je deseti afrički nogometaš u povijesti kluba. Iz ove su računice, dakle, „iskliznuli“ Senegalac Amadou Macky Diop i reprezentativac Etiopije, Walid Atta, koji su neko vrijeme boravli u Dinamu, ali nisu zaigrali u službenoj utakmici za prvu momčad.

Afrikanci u Dinamu:

Samuel Okwaraji (Nigerija, 1986.)

Patrice Kwedi (Kamerun, 2002.)

Mathias Chago (Kamerun, 2005. – 2011.)

Franck Did'dy Guela (Obala Bjelokosti, 2007. – 2008.)

Lee Addy (Gana, 2013. – 2014.)

Bakary Bouba Sare (Obala Bjelokosti/Burkina Faso, 2013.)

El Arabi Hilal Soudani (Alžir, 2013. – 2018.)

Badara Badou Badji (Senegal, 2014. – 2016.)

Tongo Doumbia (Mali, 2017. – 2018.)

Iyayi Believe Atiemwen (Nigerija, od 2019.)

 

Bez službenoga nastupa:

Walid Atta (Etiopija, 2011.)

Amadou Macky Diop (Senegal, 2015. – 2016.)

 

Kopirano!