Jubilarni golovi

Dinamo pred 2000. golom u HNL-u i 500. u Kupu

U Dinamovoj svlačionici otvorena su „dva natječaja“: u momčadi tražimo strijelca okruglog, 2000. pogotka plavih u povijesti Prve HNL, a istodobno tražimo i autora 500. pogotka u hrvatskom Kupu.

Štoviše, plavi bi mogli obje ove brojke, ovisno o raspoloženju momčadi i odnosu snaga sa suparnikom, dohvatiti u uzastopnim, „back to back“ utakmicama. Maksimirska je družina u Prvoj HNL od početka natjecanja, dakle od 1992. godine, ukupno postigla 1997 golova, dok se u istom razdoblju u kup dvobojima zaustavila na 498 pogodaka.

Lov na jubilarne brojke slijedi 19. travnja u Koprivnici u prvenstvenom dvoboju protiv Slavena Belupa, a četiri dana kasnije i u maksimirskom okršaju polufinala Kupa protiv Osijeka. Novi prvenstveni dvoboj predviđen je 27. travnja, također protiv Osijeka, ali u Gradskom vrtu.

Za prvih tisuću u HNL-u trebalo im je 13 godina, šest mjeseci i 21 dan, a za drugih tisuću trebat će im samo koji tjedan dulje. Prvi pogodak postigao je Željko Adžić, i to u prvoj minuti prve utakmice! Mrežu Cibalije zatresao je već u 45. sekundi, a plavi su, tada pod imenom HAŠK Građanski, pobijedili 2:0. Taj prvi gol u HNL-u postigli su u dvoboju igranom u petak, a sugestivno je da je i predstojeći okršaj u Koprivnici predviđen baš za petak.

Strijelac Dinamova 1000. pogotka bio je maksimirski Brazilac Etto, i to u svojem prvom nastupu za plave! U igru je ušao na poluvremenu prvenstvenog okršaja protiv Zagreba u Kranjčevićevoj da bi 11 minuta kasnije zatresao mrežu za vodstvo 3:0. Plavi su na kraju slavili sa 4:0.

Od tog trenutka pa do predstojećeg dvoboja u Koprivnici proći će 13 godina, sedam mjeseci i jedan dan, dakle tek desetak dana dulje nego što je bilo potrebno za prvih tisuću pogodaka. Dakako, moguće je da će plavima za ovaj jubilej trebati i koji (tje)dan više...

Tenutačna gol-razlika je 1997:690 za Dinamo, odnosno +1307. Pritom računamo kriterij Prve HNL, dakle službeni broj pogodaka u samoj ljestvici. To znači da su ubrojani i oni golovi koji nisu fizički postignuti na samome terenu: Dinamo je u povijesti Prve HNL u četiri navrata pobijedio s administrativnih 3:0.

Prvi je takav slučaj utakmica protiv Hrvatskog dragovoljca u Sigetu u sezoni 1996/'97. Prekinuta je u 72. minuti pri rezultatu 0:0 nakon što je domaći igrač Robert Lončar fizički nasrnuo na suca Darka Cvitkovića. U sezoni 2001/'02. prekinut je dvoboj Osijeka i Dinama u Gradskom vrtu pri vodstvu Zagrepčana 2:1 u 88. minuti. Razlog je što je huligan utrčao s tribine na travnjak i napao Dinamova igrača Miroslava Dujmovića. Maksimirski dvoboj protiv Hajduka u zadnjem kolu sezone 2013/'14. prekinut je 19 minuta prije kraja zbog neprimjerenih povika s tribine s gostujućim navijačima. U trenutku prekida Dinamo je vodio 1:0 golom Jerka Leke, a utakmica je kasnije registrirana pobjedom plavih 3:0 bez borbe. I sezonu kasnije derbi je registriran administrativnom pobjedom Dinama s 3:0 zato što su Hajdukovi igrači odbili igrati utakmicu.

Ovih 12:0, dakle četiri puta po 3:0, ulaze u službenu gol-razliku, a Dinamo je pritom na samom terenu zabio tri pogotka. Računamo li, primjerice, samo golove zabijene na travnjaku, tada je autor okrugloga, 1000. gola Eduardo da Silva, a ne Etto, a broj postignutih gol-razlika je 1988-691.

U kup utakmicama nije bilo sličnih primjera. Plavi su u dosadašnjih 29 sezona zabili 498 golova, a već će u polufinalu protiv Osijeka loviti okruglih 500.

Strijelci jubilarnih golova u Prvoj HNL:

Prvi gol:

Željko Adžić (28. 2. 1992., HAŠK Građanski – Cibalia 2:0, zabio u 1. min. za 1:0)

100. gol:

Goran Vlaović (25. 4. 1993., Croatia – Belišće 8:1, zabio u 80. min. za 7:0)

500. gol:

Mihael Mikić (3. 5. 1998., Hrvatski dragovoljac – Croatia 0:2, zabio u 86. min. za 0:1)

1000. gol:

Etto (18. 9. 2005., Zagreb – Dinamo 0:4, zabio u 57. min. za 0:3)

1500. gol:

Jerko Leko (28. 7. 2012., Dinamo – Cibalia 2:0, zabio u 32. min. iz 11-erca za 1:0)

Strijelci jubilarnih golova u hrvatskom Kupu:

Prvi gol:

Alen Peternac (24. 3. 1992., HAŠK Građanski – Rovinj 6:0, zabio u 2. min. za 1:0)